turgutkocak2022@gmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"POLİTİKADA VÜCUT DİLİ

TURGUT KOÇAK (TSİP GENEL BAŞKANI)

19 OCAK 2023

İnsanoğlu yaratıcı. Birini sevmediniz mi ona vücut dilinin konuşturarak hoşlanmadığınızı belirtirsiniz. Eğer karşınızdaki kalın kafalı ya da ne bileyim bir duyarsızsa ne yaparsanız yapın ne sizin vücut dilinizde bir şey anlar ne de sözlerinizden hal ve hareketlerinizden bir sonuç çıkarır. İşte böylelerine de yaşamda sırnaşık denir.

Yaşamınız boyunca kimi bu eksikli davranışı değerlendirirken görmezlikten geldiğiniz de olur. Düşünürsünüz ki amaca kilitlenmişken böylesi ince eleyip sık dokumaya gerek yok, önemli olan mücadelenin kazanımlarıdır. Böyle düşündüğünüzde bazı şeyleri sineye çeker katlanırsınız da. Hatta politik bir nezaketsizlikle mi karşılaştınız, onu kafanızdan silmeye çalışır ve hatta döner acaba ben fazla mı kuşkucu davranıyorum diye de kendinizi eleştirirsiniz de bu görüntü süreklilik arz ediyorsa eğer daha da ısrarcı davranırsanız kalın kafalılığınız ya da duyarsızlığınız artık sizin bir parçanız haline gelmiştir. İşte o zaman sizden de bir halt olmayabilir.

Hoş politik bir örgüt olarak ortaya çıkma yürekliliği göstermişseniz işte o zaman da ideolojik çizginiz neyse o çizgiyi onunla bununla karıştırmadan yolunuza devam edersiniz. Örgütsel ayrılığınızı da belirgin bir şekilde korursunuz. Ancak bu demek değildir ki kimse ile bir iş yapamazsınız. Yaparsınız elbette ama söylediğim çerçevede siz başkalarının sınırlarını bilir zorlamazsınız onlar da sizin sınırlarınızı bilir zorlayıcı bir tutum içine giremez.

Yaşananlar her zaman bu denli içtenlikli olmayabilir. Sizin içtenliğiniz karşı taraftan her defasında yankılanıp geri dönen ses gibi size dönerse eğer işte o zaman ısrarcı davranmanın gereği yoktur işinize bakarsınız. Böylesi durumlarda sizin dışınızda bir takım çevrelerin sık sık eleştirileriyle karşılaşabilirsiniz. Siz niye şurda değilsiniz neden burada yoksunuz diye. Eğer siz olması gerektiği gibi davrandıysanız yine de ayrı bir yolda yürümeniz gerekiyorsa hiç mi hiç gözünüzü kırpmadan yürümeye de hazır olmanız gerekir.

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi bu çizgiye kendi içinde pek çok çocukluk hastalığını çözerek gelmiş bir parti olduğu için gerektiğinde küçük bir müfreze olarak da kalmayı göze alır ve öyle davranır. Çünkü oportünizmin özellikle komünistlere kazandıracağı bir getiri yoktur. Mümkün olduğu kadar kimsenin ayağına çelme atmaya da kalkmazsınız. Kalkmaya kalkanları da görmemezlikten gelme duyarsızlığı da göstermezsiniz. Çünkü gerektiğinde tek başına da kalsanız tek başına kalmayı göze almayı beceremeyenler kalkıp parti kurmaya da kalkışmamalıdır.

Bizler çok yakın, biraz uzak, biraz daha uzak olanlarla nasıl bir davranış içinde yürüyeceğiz konumumuz bellidir. Böyle bir belirleme yapmaksızın karakucak politikanın içine dalmak da bizim hesabımız içinde değildir. Hatta sizi çeşitli zamanlarda satmış, yetmemiş bir daha satmış hiç kimseyle de işiniz olmamalıdır çünkü böyle bir politikaya açık olmak demek bir daha bir daha satışa gelmeyi göze almak demektir. TSİP böyle bir parti değildir. Dün ilkleri söylemiş bir partidir bundan sonra da ilkleri söyleyecek bolşevikleşmenin ön önemli adayıdır.

Bekleyin bu yazının devamı gelecek. TSİP sosyalist sol adına bir kez daha sosyalist politikada ön açıcılığını kesinlikle konuşturacaktır.

Bilinsin isterim…

Seçimleri küçümsemiyoruz. Ancak kendimizi de seçimlerle sınırlı bir parti olarak görmüyoruz. İddianız neyse onun içini dolduramıyorsanız eğer iddianızın da çok bir önemi yoktur çünkü. Seçimlerden sonra yeni bir atılım, yüksek dozda öğretisel bir tartışma ile TSİP’i kendisinden söz ettirecektir şimdiden bu gerçeği söylemiş olalım biz…
 


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA